Початкова сторінка

Прадідівська слава

Українські пам’ятки

Не завагаєшся виконати найнебезпечнішого чину,
якщо цього вимагатиме добро справи

Богдан Хмельницький

?

2011 р. Поданий до ВР законопроект про приватизацію викликав шквал обурень

6 вересня народні депутати Юрій Бут (член провладної депутатської групи «Реформи заради майбутнього») та Дмитро Шенцев (член фракції «Партії регіонів») подали у Верховну Раду законопроект, в якому запропонували дозволити приватизацію будівель монастиря Почаївської лаври. Зараз Лавра перебуває під юрисдикцією УПЦ (МП). Це викликало хвилю обурень.

«Почаївська лавра, так само як і інші древні монастирі та храми, є історичним надбанням всього українського народу і не може бути приватизована окремою релігійною громадою, – вважає Єпископ Тернопільський і Бучацький УПЦ КП владика Нестор. – Така позиція є неприпустимою. Сьогодні бачимо, що відбувається у Києво-Печерській Лаврі, де все, що можливо, перебудовують, руйнують древні будівлі. Тому потрібно вберегти Почаївську Лавру».

За словами владики, у випадку приватизації Лаври, можлива зміна відношення керівництва до своїх прочан, паломників, які приїжджають.

«Вже зараз спостерігаємо досить таки негативне ставлення до всіх паломників, котрі належать до інших конфесій, не Московського Патріархату, – продовжує владика, – які приїжджають в Лавру просто помолитися та вклонитись мощам преподобного Іова, Амфілохія. Що ж буде, коли православним московського патріархату належатиме святиня в повному значенні цього слова? Навіть страшно уявити».

Голова Тернопільської облради Олексій Кайда вважає, що з приходом нової влади в Україні став набагато відчутніший вплив Російської Православної Церкви в Україні: « Уже півроку ходять чутки, що Українська Церква (Московського Патріархат) хоче зареєструватись, як юридична особа з метою приватизувати культові споруди, в тому числі церкви. Якщо поданий проект про виключення Почаївської лаври з переліку пам’яток культурної спадщини, що не підлягають приватизації, буде прийнятий, то я вважаю, це буде першою ластівкою того, щоб взагалі позбавити українську націю права на свої культові споруди, реліквії. Адже відомо, що Почаївська лавра до Московського Патріархату має таке ж відношення, як я до космонавтики.

Свого часу Тернопільська обласна рада створила тимчасову депутатську комісію, яка їздила в Почаїв. Були заслухані висновки комісії, де вказувалась антизаконна діяльність, яку впроваджує теперішнє керівництво лаври. Відповідно, були подані звернення, до тодішнього президента Віктора Ющенка. Ющенко проігнорував. Звертались тоді ще й до прем’єр-міністра Юлії Тимошенко з вимогою відмінити розпорядження і ввести Лавру в список державно-архітектурних заповідників. Реакції теж нуль. Хоча тоді, при тодішньому складі кабінету міністрів, можна було повернути лавру. Зараз це зробити уже важко. Ми будемо однозначно реагувати. Будемо звертатись до громадськості, до різних інституцій. Тому що не може бути українська національна святиня приватизована не українською Церквою».

Степан Барна – член тимчасової комісії в обласній раді по ситуації, яка склалася у Почаївській Лаврі розповів «Погляду», що уже декілька років поспіль депутати подають звернення в Кабмін, про передачу приміщень Почаївської лаври на баланс Тернопільської обласної ради для того, щоб облрада могла розпоряджатися цим об’єктом, як святинею українського народу і архітектурною цінністю не тільки Тернополя, а й всієї України.

«Я буду ініціювати позачергову сесію обласної ради. Готую звернення до голови Верховної Ради, Президента України щодо недопущення виключення Почаївської Лаври з переліку об’єктів, які не піддаються приватизації. Досить того, що ми здали країну у Севастополі, то вже переходимо до того, що починаємо продавати українські святині. Будемо приймати радикальні рішення, щодо недопущення подібних речей. Українські святині мають належати українському народові, – каже Барна.

РІСУ