Початкова сторінка

Прадідівська слава

Українські пам’ятки

Пам’ятай про великі дні наших Визвольних змагань

Богдан Хмельницький

?

Загальні відомості про область

Сумщина – овіяний легендами мальовничий край зі своєю особливою, складною і водночас цікавою історією, що є невід’ємною частиною історії України. У ті часи, коли наш край входив до Київської Русі та знаходився на кордоні зі степом, населення постійно відбивало набіги печенігів, половців та інших кочівників. Тут розгортались князівські усобиці. Мешканці краю пережили навалу монголо-татарської орди. У 14 ст. територія нинішньої Сумщини входила до складу Великого князівства Литовського, Речі Посполитої, пізніше – до Росії. Кожна з цих держав намагалась захопити землі краю. Це призвело до численних війн, нападів, загибелі людей, знищення міст і поселень. Та козацькі ватажки, герої національно-визвольних рухів і прагнення мешканців краю до волі допомогли зберегти почуття патріотизму, любов до рідної мови, самобутню культуру.

Сумська обл. створена 10 січня 1939. До її складу увійшли 12 районів Харківської, 17 районів Чернігівської та 2 райони Полтавської областей.

Сучасна Сумська обл. простягнулась на 200 км з півночі на південь і на 170 км із заходу на схід. Вона розташована в північно-східній частині України і межує на півдні та південному сході з Полтавською і Харківською, на заході – з Чернігівською областями, а на півночі та сході протягом 498 км її межі збігаються з українсько-російським кордоном, де область межує з Брянською, Курською та Бєлгородською областями Російської Федерації. Область займає територію 23,8 тис. кв. км, що становить 3,9 % від території держави, і посідає за площею 16 місце в Україні. Сьогодні у складі області 18 адміністративних районів, 7 міст обласного підпорядкування (Суми, Глухів, Конотоп, Лебедин, Охтирка, Ромни, Шостка), 8 міст районного підпорядкування, 21 селище міського типу, 1542 сільські населені пункти.

Населення області станом на 2015 складає 1123,4 тис осіб. На території області проживають представники понад 95 національнстей і народностей. Переважна частина населення області є українці, чисальність яких становить 88,8 % від загальної кількості населення. Росіяни становлять 4 %, білоруси – 0,3 %; роми, вірмени, молдавани, євреї – по 0,1 %; азербайджанці, татари, грузини, поляки, німці та інші – менше 0,1 %.

У природному відношенні область належить до Придніпровської низовини й відрогів Середньоруської височини, лежить у басейні Дніпра. По її території протікає 165 річок, протяжність яких складає 5,4 тис. км. Найбільші з них – Десна, Сейм, Сула, Псел, Ворскла. У межах Сумщини знаходиться 33 великих озера та більше 1600 ставків і водоймищ з загальним об’ємом води майже 130 млн. куб. м.

Область розташована у межах двох фізико-географічних зон – Полісся та Лісостепу. Ліси та інші лісовкриті землі області займають 452 тис. га, або 19 % загальної площі.

Близько 74 % у складі орних земель області становлять чорноземи та темно-сірі опідзолені грунти, які є найбільш родючими в світі. Це поставило регіон у ряд найбільш сприятливих в Україні для ведення сільського господарства. Природнокліматичні умови дають можливість вирощувати високі врожаї зернових, зернобобових, круп’яних, овочевих та кормових культур. За умовами вирощування таких цінних технічних культур, як цукровий буряк, конопля, льон Сумська область є однією з провідних в Україні. Тваринництво спеціалізується на вирощуванні великої рогатої худоби молочного і м’ясного напрямку, свиней, птахівництві.

На території Сумщини налічується 294 родовища корисних копалин. Економіка краю характеризується розвинутою промисловістю. У структурі промислового виробництва переважають машинобудування, паливна, харчова, хімічна і нафто-хімічна промисловість.

Машинобудування і металообробка – основні галузі промисловості області. Паливно-нергетичний комплекс області включає підприємства з видобутку нафти, газу, торфу, виробництва електричної і теплової енергії. В області видобувається близько 40 % усієї нафти України і 10 % газу. Підприємства хімічної і нафтохімічної промисловості виробляють мінеральні добрива, сірчану кислоту, мінеральні пігменти, гумотехнічні вироби та ін.

На Сумщині здійснюється програма житлового й культурно-побутового будівництва. За період 2000 – 2005 введено в дію 761,6 тис. кв. метрів загальної площі житла. Середня забезпеченість населення житлом – понад 11,6 кв. м. на одного жителя. На території області діють цільові програми по житловому забезпеченню: «Рідний дім» – розвиток індивідуального житла, молодіжне житлове кредитування, забезпеченість житлом сімей військослужбовців, в т. ч. звільнених у запас або відставку, учасників бойових дій в Афганістані.

В області працюють два науково-дослідних інститути – Науково-дослідний інститут прикладної фізики Національної Академії наук України і Глухівський науково-дослідний інститут луб’яних культур Національної Академії аграрних наук України, 5 вищих навчальних закладів.

Навіть за скрутних часів останніх десятиліть Сумщина змогла зберегти мережу закладів культури. Працюють два обласні театри, філармонія, обласний науковометодичний центр народної творчості, 616 клубнх закладів, 554 – бібліотечних, 14 державних і 111 громадських музеїв, 35 дитячих музичних шкіл і шкіл естетичного виховання та 47 іхніх філій.

Сумщина завжди славилася своїми спортивними досягненнями. У Сумах побудовано один з найкращих стадіонів Європи – «Ювілейний» та легкоатлетичний манеж, який набув офіційного статусу «Центр олімпійської підготовки». У 2001 до складу національних збірних команд України входили 117 мешканців Сумщини – представників літніх і зимових видів спорту. Сьогоднішні переможці і призери Чемпіонатів світу, Європи та Олімпійських ігр О. Петрова (біатлон), Ю. Білоног (легка атлетика), К. Бурмістрова (вільна боротьба) та інші продовжують традиції уславлених земляків – В. Куца (легка атлетика), В. Голубничого (легка атлетика), О. Шапаренка (веслування на байдарках), В. Кириченка (велоспорт).

Природно-заповідний фонд області представлений 258 заповідними об’єктами. Серед них: відділення Українського степового природного заповідника «Михайлівська цілина», національні природні парки «Деснянсько-Старогутський» та «Гетьманський», регіональний ландшафтнй парк «Сеймський», 100 заказників, 27 заповідних урочищ, 1 дендрологічний парк, 101 пам’ятка природи, 3 ботанічних сада, 22 парки – пам’ятки садово-паркового мистецтва місцевого та загальнодержавного значення.

Багата Сумщина пам’ятками матеріальної та духовної культури. Міста Глухів, Путивль, Ромни мають понад тисячолітню історію. Вони згадуються ще в літописах.

Місто Кролевець було єдиним містом Північної України, яке мало магдебурзьке право. З цими та іншими містами і селами пов’язані життя й творчість видатних діячів української та світової історії, науки, культури.

Завдяки наявності великої кількості пам’яток історії та культури, чарівної природи з великою кількістю річок, лісів, садів і парків, заповідних місць великі перспективи на Сумщині має туристична сфера.

Джерело: Звід пам’яток історії та культури України. . – К.: 2017 р., с. 11 – 12.