Початкова сторінка

Прадідівська слава

Українські пам’ятки

Будь гордий з того, що Ти є спадкоємцем боротьби
за славу Володимирового тризуба

Богдан Хмельницький

?

2012 р. У Львові знайшли залишки середньовічної башти

9.04.2012 р., 17:37

У Львові археологи знайшли залишки Вежі ткачів – однієї з 28 башт Високої стіни, яка оточувала середньовічне місто.

Про це повідомили в науково-дослідному центрі Рятівна археологічна служба Інституту археології НАН України.

“Під час розкопок на місці будівництва торгово-офісного центру ми натрапили на залишки Високого муру – першої лінії оборони Львова. З історичних джерел відомо, що Висока стіна мала 28 башт. Кожна була закріплена за одним або кількома ремісничими цехами”, – зазначили археологи.

Як повідомляють науковці, раніше не було відомо точного розташування Вежі ткачів.

“У разі нападу цех відповідав за оборону певної ділянки стіни. Було відомо, що десь тут, на розі вулиць Лесі Українки та Друкарської, є залишки Вежі ткачів, проте точного місця розташування досі не знали. Історики припускали, що Висока стіна, а отже і Башта ткачів, проходили під фасадами існуючих будівель, але ми встановили, що вона зміщена на метр-півтора в сторону дороги”, – повідомив науковий співробітник центру Рятівна археологічна служба Остап Лазурко.

За словами археологів, башта датується початком XV століття.

“Ми знайшли точку примикання вежі до Високої стіни. Обидва об’єкти зроблені з грубо оброблених вапнякових каменів. Дуже б хотілося дослідити її повністю. Це дослідження може допомогти з’ясувати, якими були ці вежі. Адже на деяких картах вони зображені як вежі закритого типу – з чотирма стінами, а на інших – відкритого типу, тобто тільки з трьома стінами. Досі у Львові не досліджували повністю жодної вежі з Високої стіни”, – повідомив науковий консультант НДЦ Рятівна археологічна служба Юрій Лукомський.

Розкопки на ділянці за адресою вулиця Лесі Українки, 29 почалися в середині березня цього року. Уже археологи докопалися до глибини трьох метрів. Серед найбільш цікавих знахідок – залишки керамічного водопроводу XV століття.

“Водопровід такого типу використовували у Львові дуже короткий час – не більше ста років, – повідомив Лазурко. – Досі його залишки на території міста знаходили лише двічі. – Під час розкопок на місці палацу Бандінеллі і на площі Старий Ринок. Сам керамічний водопровід був дуже непрактичним, оскільки спеціальні з’єднання між трубками потрібно було встановлювати кожні півметра, а це дозволяло грунтовим водам потрапляти в водопровід. Також такі конструкції часто не витримували ваги будинків, і їх доводилося часто міняти. Тому дуже швидко на зміну керамічним прийшли дерев’яні водогони”.

На досліджуваній ділянці археологи також виявили залишки кам’яних фундаментів будинку кінця XVIII століття, частина печі того ж часу, а також цікавий кам’яний протоколлектор XIX століття, який використовувався для відведення грунтових вод.