Початкова сторінка

Прадідівська слава

Українські пам’ятки

Не завагаєшся виконати найнебезпечнішого чину, якщо цього вимагатиме добро справи

Богдан Хмельницький

?

Стара українська греко-католицька церква Різдва св. Іоанна Предтечі

Стара українська греко-католицька…

Українська греко-католицька (стара) церква Різдва св. Іоанна Предтечі – парафіяльна греко-католицька церква. Деканат Ельблонзький. Функціонує по вул. Р. Трагутта, 15 на краю однойменного парку. Неподалік від нової церкви, яка перебуває в будові (станом на 2019 р.). Являє собою колишню лютеранську каплицю, яка була передана українцям – переселенцям по акції "Вісла", які замешкали в Ельблонгу.

На верхівці гори у сучасному парку Р. Трагутта знаходився лютеранський костел св. Анни, а на його схилах лютеранський цвинтар. Його каплиця св. Анни (суч. церква народження св. Іоанна Хрестителя) не потерпіла від війни. Це була лютеранська каплиця для відспівування небіжчиків збудована в 1902 р. В нижньому ярусі зносили труну, з гори проводили богослужіння. Після 1945 р. каплиця використовувалася римськими католиками як дім для проведення катехез (навчання релігії). Костел св. Анни, що якийсь час стояв без даху, був розібраний.

Під час злочинної акції «Вісла» 1947 р. українців не виселяли до самого Ельблонга. Вони з’являлися тут пізніше: шукали праці і почали оселювалися у місті. Греко-католицькі богослужіння в Ельблонгу розпочав о. Іван Яремин. Отець Іван на початку травня 1947 р. в рамках акції «Вісла» був виселений із с. Райське Ліського пов. Заарештований співробітниками UВР на збірному пункті в с. Волковия Ліського пов., доставлений до тюрми РUВР у м. Сянік. До табору Явожно прибув 14 травня 1947 р. (табірний №354). Звільнений 12 грудня 1948 р. З табору подався у м. Ґурово-Ілавецьке тодішнього Ольштинського воєв., де жила після виселення дружина Любомира з сином Богданом і донькою Евлалією та наймолодший брат священика – Роман. 1949 р. о. Іван відбув тритижневий курс латинського обряду в м. Ельбльонґ, після чого був призначений вікарієм римсько-католицького пароха о. кан. Вацлава Гіпша в парафії св. Миколая в м. Ельбльонґ. Також о. Іван Яремин став капеланом по Ельблонзьким шпиталям, зокрема міському шпиталі, де служив в римському обряді. Іван Яремин жив у будинку за адресою вул. Нічмана (Nitschmanna 5/6). Станом 1960 ті рр. на Помор’ї вже існували місця греко-католицького культу. Зважаючи на це, вірні з Ельблонга розпочали шукати можливостей здійснення богослужінь в самому Ельблонгу. Однак тільки в червні 1974 р. в каплиці сестер Катеринок в Ельблонгу почали регулярно відправляти греко-католицькі богослужіння. Цього добивалася низка осіб, але найбільшим ангажуванням відрізнявся Лев Горак, що в той час було ознакою великої мужності. Першим пробощем став о. Іван Яремин за сумісництвом тодішній настоятель греко-католицької парафії в Пасленку. За низку храмів, які по факту використовували греко-католики, було їм передано. Загалом було передано близько 12 храмів, які римським католикам не були критичні. Так в районі 1981 р. (в цей рік було виконано розписи) було дозволено служити в цій каплиці (старій церкві) в Ельблонгу. В 1984 р. греко-католики отримали цю каплицю у власність.

Каплиця прямокутна з двосхилим дахом в неороманському стилі, характерному для церковної архітектури кін. ХІХ – поч. ХХ ст. Вона має дві невеличкі сигнатурки. З західного боку розташована апсида. Каплиця потинькована білим тинком та з боку апсиди розписана. Наявні три композиції: в апсиді – Богородиця Оранта з Христом, зліва від неї – св. Кирило та Мефодій, з правого боку – св. Ольга та св. Володимир з зображенням першого храму – десятинної церкви. Розписи каплиці виконав українець Дмитро Депут – звичайний селянин у 1981 р. Він походив з Гурова-Ілавецького. Встановлено дерев’яний іконостас з трьома ярусами ікон. Верхній ярус: квадратні зображення з життя Ісуса Христа. Нижній ярус – дерев’яні мальовані ікони (зліва на право)- св. Миколай, Богородиця, Христос та св. Йосафат. На царській брамі в верхньому ярусі тема повідомлення про народження Іоанна Хрестителя, в нижньому зображення євангелістів: св. Матвія, св. Марка, св. Луки та св. Іоанна Богослова. В нижнім ярусі іконостасу також зображено сцени з життя Ісуса Христа. Ікони прикрашені рушниками, які походять з України. В дияконських воротах зображення святих. Дерев’яний іконостас розділений пофарбованими в чорний колір пілястрами. Посередині храму дерев’яний престол з іконою. Біля ікони св. Йосафата свічник. В каплиці наявні хори (влаштовані з дерева). Простір освітлюється підвісним світильником. В південно-східному кутку церкви в стіну вмурована металева пам’ятна дошка на честь 100-ліття хрещення Русі. В церкві наявні хоругви з зображеннями Богородиці, Христа, а також св. Ольги та св. Володимира. Раніше у парафії була також .

Після закінчення будівництва нової церкви, настоятель парафії народження Іоанна Хрестителя в Ельблонгу о. Андрій Сорока планує передати цю каплицю протестантам, які в Ельблонгу також потребують храму. Проте розписи та пам’ятна дошка мають зберегтися, як пам’ятки матеріальної культури українців на вигнанні. Станом на 2013-2018 рр. служба тут відбувалася лише в неділю о 8 годині ранку. З 2019 р. служба відбувається в неділю о 8 та 8-30 (ранкова), також о 12-30 – літургія. В звичайні дні служба о 8-30, в свята о 17-00. Вірних збирається до 160 і вони вже не містяться в ній.

На схилі гори парку Трагутта (колишнє лютеранське кладовище) встановлено ювілейний хрест, біля якого українська громада святить воду на Йордан.

Джерела:

Матеріали розмови з настоятелем о. Андрієм Сорокою в 2019 р.

Підготували М. Жаркіх та І. Парнікоза (НІАМ "Київська фортеця")

Матеріали статті дозволяється використати відповідно до ліцензії Creative Commons Attribution/Share-Alike