Початкова сторінка

Прадідівська слава

Українські пам’ятки

Ні просьби, ні грозьби, ні тортури, ані смерть не приневолять тебе виявити тайни

Богдан Хмельницький

?

Дача (№ 47)

Лариса Толочко

Дача (№ 47)

460.8. Дача, 1910–16 (архіт.).

Вул. М. Юнкерова, 47. Стоїть окремо в глибині садиби серед високих хвойних дерев, з великим відступом від червоної лінії забудови вулиці.

Зведена за індивідуальним проектом з використанням зразкових проектів, розроблених арх. Е. Брадтманом.

Одноповерхова, дерев’яна (стіни складено з бруса, ззовні ошальовано), на високому цегляному цоколі, у плані складної конфігурації. До основного об’єму дачі з чолового та тильного фасадів прилягають великі, самостійно перекриті веранди. Дах двосхилий, з бляшаним покриттям.

Споруджена у формах історизму. Композиція чолового фасаду симетрична, в центрі – відкрита, кругла в плані веранда, на місці її прилягання до основного об’єму – високий фронтон. На фасаді з боку вул. М. Юнкерова – прямокутна в плані занижена веранда. Обидві веранди відкриті й мають фігурні стовпи, що підтримують різьблені арки. Ажурний дерев’яний підзор оперізує дах та піддашшя веранд. Він стилістично об’єднує репрезентативний композиційний центр з вирішеними скромніше бічними площинами стін, розчленованими прямокутними віконними прорізами. Вікна обрамлено лиштвами й увінчано складними сандриками.

Елементи первісного інтер’єра (груби, плафонні розетки та ліплені падуги) не збереглися.

Споруда належить до цікаво вирішених зразків дерев’яної дачної забудови поч. 20 ст. Тепер використовується дитячим оздоровчим табором «Дніпро».

Література:

ДАК, ф. 163, оп. 7, спр. 1579; Дачник. – К., 1905; Пуща-Водица. – К., 1913; Рибаков М. О. Невідомі та маловідомі сторінки історії Києва. – К., 1997; Хайкис С. Окрестности Киева как климатический курорт. – К., 1929.

Джерело: Звід пам’яток історії і культури України. – К.: 2003 р., т. 2 (Київ), с. 1029.