Початкова сторінка

Прадідівська слава

Українські пам’ятки

Не дозволиш нікому плямити слави, ні честі твоєї нації

Богдан Хмельницький

?

Особняк (№ 7)

Наталя Стависька

Особняк, кін. 19 – поч. 20 ст. (архіт). Вул. Псільська, 7.

Будівля одноповерхова, на високому цокольному поверсі із мезоніном, дерев’яна, обкладена цеглою. По обидві сторони від мезоніну в об’ємі даху – горищні приміщення. Крокви даху дубові, покриття – шиферне. Внутрішнє розпланування особняка анфіладне.

Центрально-симетрична композиція головного фасаду підкреслена розкріповкою та декором фасадної стіни. Парадний вхід, розміщений у центрі головного фасаду (в наш час перероблений на віконний отвір), фланкований безордерними пілястрами, вузькими прямокутними віконними отворами та прикрашений трикутним фронтоном. Наріжжя виступаючої частини фасаду фіксовані безордерними пілястрами. Всі віконні отвори першого поверху прямокутні, широкі, фланковані безордерними пілястрами та увінчані лучковими сандриками з імітуванням замкового каменю. Підвіконні стіни та п’єдестали пілястр прикрашено прямокутними фільонками.

Над парадним входом підноситься об’єм мезоніну з балконом. Потрійне вікно мезоніну фланковане пілястрами та прикрашене лучковим сандриком. Наріжні частини мезоніну акцентовані пілястрами, на які спирається трикутний фронтон, що завершує будівлю. До пілястр мезоніну примикає огорожа даху із стовпчиків та металевих мереживних граток між ними.

На лівому боковому фасаді є прямокутний дверний отвір – вихід у двір садиби з одномаршевими сходами. Зі сторони двору до будівлі примикає одноповерхова прибудова, в якій розміщений вхід в підвальне приміщення. Можливо, підвальні приміщення є під всією будівлею, про що свідчить наявність високого цокольного поверху. В інтер’єрі збереглись елементи столярки та металеві деталі. Між двома кімнатами в правій частині будівлі – чотиристулкові складні двері, що дозволяло колись за необхідністю перетворювати ці приміщення на великий зал. У наш час дверний отвір з однієї сторони закладений.

Будівля особняка, виконана в «цегляному стилі» з елементами неоренесанса в декорі та розплануванні, характерна для садибної міської забудови кін. 19 – поч. 20 ст. і чудово вписалось в архітектурне середовище вулиці.

Нині у будинку міститься Сумська дитяча художня школа.

[Архів КП «Сумське міське БТІ», спр. 3844.]

Джерело: Звід пам’яток історії та культури України. . – К.: 2017 р., с. 133 – 134.