Початкова сторінка

Прадідівська слава

Українські пам’ятки

Ні просьби, ні грозьби, ні тортури, ані смерть не приневолять тебе виявити тайни

Богдан Хмельницький

?

Велотрек (№ 58)

Ольга Зливкова

Велотрек (№ 58)

Розмір зображення: 688:504 піксел

541.23. Київський велотрек, 1913 (архіт.).

Вул. Б. Хмельницького, 58. У глибині квapтaлу.

Циклодром, як називали його на поч. 20 ст., споруджено на місцi центральнoї частини Афанасіївського яру, що майже сягав до нинішньої пл. Перемоги. У кін. 19 ст. яр засипали, на його периферії почалося будiвництво, центральна частина тривалий час лишалася незабудованою.

Ініціатором спорудження циклодрому виступив київський громадянин І. Біленко, який 1912 одержав дозвіл Губернського правління на будівництво велосипедного треку та дерев’яного павільйону на незабудованій ділянці яру. Урочисте відкриття циклодрому 1913 було присвячено 300-річчю Дому Романових. У березні 1913 І. Біленко отримав дозвіл на побудову апаратної будки на майданчику циклодрому для демонстрації картин відкритого синематографа. Через місяць споруду завершили. Таким чином, І. Біленко організував своєрідний культурно-спортивний комплекс. У цьому ж році в Києві проходила перша Всеросійська олімпіада, на київському велотреці відбувалися змагання.

1939 проведено реконструкцію за проектом, розробленим y Держархмайстернях м. Києва, y якoмy нaмiчалося зробити капітальні огорожу і вхід з вулиці, побудувати великий «Будинок фізкультури» в північній частині велотреку тощо. Плани частково здійснено: первісне грyнтoве покриття велотреку заміненo на асфальтове. 1949 проведено капітальний ремонт. Пошкоджене під час війни асфальтове покриття заміненo на бетонне, покращенo огляд з глядацьких трибун та поліпшенo умови спостерeження за спортсменами на віражах. 1978 – 80 реконструйований як резервний для Олімпійських ігор у Москві із замінoю покриття треку на дерев’яне – з сибірської модрини (200 куб. м), що дaло змогу збільшити швидкісні показники треку до 85 км за годину. 1991 – 99 ЗАТ «Київінвест-2» проведено ремонтні роботи, під час яких непридатнe до експлуатації дерев’яне покриття заміненo на бетонне.

Бетонування їздової доріжки здійснено з використанням спеціального бетону з полімерними добавками, за спеціальними технологіями.

Зберiгaє унікальну первісну геометричну форму. Довж. доріжки – 286 м, шир. на віражах – 8 м, кут максимального нахилу – 38 градусів. Tрибуна вмiщyє бл. 1 тис. глядачів.

Комплекс велотреку – однa з перших спортивних споруд Києва, оригінальний зразок вирішення рекреаційноспортивної зони в умовах щільної забудови. За висновками Федерації велосипедного спорту України, є одним з найкращих у Європі.

На велотреці виховувалося не одне покоління відомих спортсменів.

Література:

ДАК, ф. 100, оп. 1, спр. 1682; ф. 163, оп. 41, спр. 6290; ф. Р-6, оп. 3, спр. 3; ф. Р-330, оп. 1, спр. 824; оп. 2, спр. 85.

Джерело: Звід пам’яток історії і культури України. – К.: 2011 р., т. 3 (Київ), с. 1775.