Бурса імені Симона Петлюри
Бурса імені Симона Петлюри по вул. Скельна (Skalna), 12.
Бурса імені Симона Петлюри, вул. Скельна 12. Локалізація
Важливим напрямком праці П. Шкурата була побудова бурси (гуртожитку) для наддніпрянських дітей у Перемишлі. Коли кількість надніпрянської молоді, яка напливала до Перемишля досягнула майже 200 чоловік, існуючі в Перемишлі українські бурис вже не могли їх вмістити. Зважаючи на що Шкруат інціював справу побудови нової бурси. Він у 1934 р. очолив створений для цього комітет і вже за два роки довів справу до завершення. Після зібрання необхідної суми від емігрантів та мешканців Галичини він купив пів-гектара землі в Перемишлі по вул. Скельній, 12 та в пам'ять про 10 роковини загибелі С. Петлюри назвав бурсу на його честь.
Василь Бородач писав: “Своїм тактом та надзвичайною підприємчивістю вміє з’єднати загал для ідеї рятування української дитини Завдяки його ініціятиві та загальної моральної підтримки та матеріяльної допомоги в серпні 1936 року вже великий масивний будинок бурси ім. отамана С. Петлюри дає приміщення 30 сиротам”.
Значних зусиль до будови доклав і довголітній адміністратор Українського дівочого інституту в Перемишлі, відомий пластовий діяч Леонід Бачинський. Також П. Шкурат тісно співпрацював із визначною художницею Оленою Кульчицькою, яка стала співзасновником комітету “Брат – братові” та комітету з побудови бурси ім. С. Петлюри.
18 жовтня 1936 р. відбулося урочисте посвячення бурси, яке провів капелан колишньої армії УНР о. Павло Пащевський. П. Шкурат став опікуном бурси. В його планах також була побудова ремісничої бурси з варстатами (майстернями), під що у 1938 р. були закуплені два будинки.
З моменту відкриття в залі, яка вміщувала понад 200 осіб відбувалися численні культурні події за участі представників емгіраційного уряду УНР. В її облаштуванні брали участь численні представники еміграції, зокрема, майстри Б. Палій-Неїло, Павло Запорізький, Павло Ковжун, Микола Прасицький та ін.
Джерела:
Колянчук О. Українські політичні емігранти в науковому, культурному, суспільному і господарському житті Другої Речі Посполитої. Перемишль: Південно-східний науковий існтитут в Перемишлі, Перемишль 2017 р. -389 с.
Підготував Іван Парнікоза, НІАМ "Київська фортеця".