Початкова сторінка

Прадідівська слава

Українські пам’ятки

Не дозволиш нікому плямити слави, ні честі твоєї нації

Богдан Хмельницький

?

Церква Трійці

Монастирська Церква Пресвятої Трійці, дерев’яна при збігу вул. Баштової і Словацького (якщо сходити на діл вулицею Баштовою до вул. Словацької на розі по правій стороні). Згоріла у 1657 р. в час нападу на Перемишль князя Семигородського Ракочого. Після цього побудовано нову. При тій Церкві в роках 1781-1784 було Братство і перша перемиська духовна семінарія, яку закрито після відкритя Генеральної Семінарії у Львові. В роках 1780-1785, коли на Владичу стара катедра була в руїні і не надавалась уже до вжитку, церква ця, виповнювала роль катедрального храму.

1781 р. при цій церкві єпископом Максиміліаном Риллом засновано Духовну Семінарію. В ній викладачами були для морального богослів'я – о. Ігнатій Вільшинський та пасторального богосілв'я о. Яків Лапчинський. Обидва вони викладали українськю мовою, а їх записки збереглися в кафедральній біолотеці капітули.

Після пожежі на початку ХІХ ст., церкву закрито. Треба теж згадати про малу шпитальку при монастирі, яка діяла впродовж ХVII ст. У 1702 році Митрополит Юрій Винницький видав декрет про влучення цієї шпиталькі до більшої при катедрі на Владичу.

Церква Трійці. Реконструкція за Перемишль 1331 р.

Церква Трійці. Локалізація за Перемишль 1331 р.

Церква Трійці. Локалізація.

Коментар Franko Lemberger: У цьому місці, в давньоруські часи, дійсно існувала кам’яна церква. Її археологічні рештки були знайдені наприкінці 1920 року*. Але зв’язок цього храму із пізнішою ц. Трійці, котра була зруйнована під час нападу кн. Ракоци 1657 р., є дискусійним. В часи пізнього Середньовіччя, ц. Трійці знаходилась за межами «магдебурзьких» мурів. В зв’язку із цим можна зробити два припущення6 1) Пізньосередньовічна ц. Трійці є спадкоємицею давньоруської споруди, що зазнала руйнацій та перебудов, але проіснувала до кін.18 ст.; 2) Пізньосередньовічна ц. Трійці та розкопана у 1920 – знаходились у різних місцях. Давньоруський храм припинив своє існування в період розбудови «магдебурзького» міста, в зв’язку із заборонами православним русинам мати свої церкви в середині мурів, відтак він був або перенесений із тією самою посвятою «св. Трійці» в місце поблизу за муром, або це зовсім різні будівлі.

Джерела:

Пастернак Я. Княжий город Перемишль / Перемишль західний бастіон України.1961 Нью-Йорк – Філадельфія -с.14

Перемишль – західний бастіон України : зб. матер. до історії Перемишля і Перемиської землі, зладжений редколегією під проводом проф. Б. Загайкевича. – Нью-Йорк; Філадельфія, 1961. – 414 с.

Перемишль 1331 р.

Білий Б. Церкви Перемишля на протязі віків [Електронний ресурс] // Офіційний сайт Перемишльсько-Варшавської архиєпархії УГКЦ: cerkiew.org

Підготував Іван Парнікоза, НІАМ «Київська фортеця».