Початкова сторінка

Прадідівська слава

Українські пам’ятки

Ненавистю і безоглядною боротьбою прийматимеш
ворогів твоєї нації

Богдан Хмельницький

?

Гранд-готель (№ 8)

Тетяна Скибицька

Гранд-готель, поч. 19 ст. (архіт). Вул. Воскресенська, 8.

Розташований у ряді щільної забудови вулиці. Побудований на фундаментах поч. 19 ст., про що свідчить структура підвалу. Відбудований зі зміною фасадів на поч. 20 ст. «Грандготель» був одним із найбільш відомих готелів міста з рестораном на першому поверсі.

Двоповерховий, на підвалі, цегляний, тинькований з фасаду, Г-подібної конфігурації.

Його загальний об’єм має центрально-осьову симетричну структуру з центральним розташуванням вузлу сходів, що винесено у ризаліт на дворовому фасаді. Перший поверх формує спільні між собою зали, приміщення ІІ поверху згруповані за коридорною двобічою системою.

Фасад виконано у спрощених формах неоренесансну із застосуванням у деталях декоративної кладки з лицьової цегли. Структуру фасаду з п’яти частин первісно підкреслювали високі фігурні фронтони у стіні, балюстради за центральною і боковою осями (у зрізаному вигляді збережено лише центральний фронтон). Перший поверх має рустовані лопатки й лучкові архівольти; центральний вхід акцентований двома зімкнутими великими волютами. Напівциркульні вікна другого поверху фланковані у простінках канельованими пілястрами.

Частково збереглося оформлення інтер’єру готелю – мощення візерунчастою плиткою у вестибюлі, металева огорожа парадних сходів із волютоподібним мереживом, декоративні рами-фільонки на другому поверху сходів.

На момент обстеження в будівлі міститься ресторан.

[Дейнека А. И. Памятники архитектуры Сумщины : путеводитель / А. И. Дейнека. – Х., 1989. – С. 42; Комаров В. «Из хрустального тумана» // Ваш шанс. – 1997. – 18 декабря. – С. 6, 25 декабря. – С. 6.]

Джерело: Звід пам’яток історії та культури України. . – К.: 2017 р., с. 110.