Початкова сторінка

Прадідівська слава

Українські пам’ятки

Пімсти смерть великих лицарів

Богдан Хмельницький

?

Церква Різдва богородиці (№ 59)

Церква Різдва богородиці (№ 59)

Розмір зображення: 600:800 піксел

Церква Різдва богородиці 1696 р. [Пам’ятники архітектури УРСР, що перебувають під державною охороною: список. – К.: Держбудвидав, 1956 р., с. 6].

Церква Різдва 1696 р. [Постанова Ради міністрів УРСР “Про впорядкування справи обліку та охорони пам’ятників архітектури на території Української РСР” № 970 від 24.08.1963 р.].

Церква Різдва богородиці на Дальніх печерах 1696 р. [Державний реєстр національного культурного надбання: пам’ятки містобудування і архітектури України (проект). – Пам’ятки України, 1999 р., № 2-3].

В 1817 р. київський маляр Іван Іванович Квятковський розписував церкву на Дальніх печерах [Жолтовський П.М. Художнє життя на Україні в 16 – 18 ст. – К.: 1983 р., с. 136]. Тобто може і не Різд.богород.?

У 1784 р. київський майстер Григорій Чижевський виготовив для Різдвобогородицької церкви Києво-Печерської лаври срібні царські врата з позолотою.

Джерело: Петренко М.З. Українське золотарство 16 – 18 ст. – К.: 1970 р., с. 193.

Церква Різдва Пресвятої Богородиці

На подвір’ї Дальніх печер викреслюються величні форми семикупольної церкви Різдва Пресвятої Богородиці. Побудована вона була у 1696 році на місці дерев’яної, на кошти білоцерківського полковника Костянтина Мокієвського. Саме тут, колись, ще за часів першого ігумена Печерської лаври Варлаама, були зведені перші дерев’яні наземні споруди монастиря – церкви та келії.

Мурована церква на Дальніх печерах спочатку була трикупольною, трикамерною, що характерно для церковної дерев’яної архітектури України того часу. У 1767 році до всіх чотирьох кутів храму були зроблені прибудови, над якими додатково встановлено чотири декоративні бані, які значно збагатили силует церкви. Стіни храму на кутах і вівтарній апсиді оздоблено пілястрами, які вгорі переходять у складний профільований карниз. Щілиноподібної форми з півциркульним завершенням вікна оздоблено профільованими наличниками. Портал оформлено колонками коринфського ордера. Підлога у храмі чавунна, узорчата. Дерев’яний іконостас виконано 1784 року в стилі рококо. Він мав срібні карбовані царські врата вагою більше двох пудів роботи майстра Г.Чижевського. На їх позолоту пішло 66 червінців. Зараз ці царські врата знаходяться в “Колекції Гілбертів” лондонського музею “Сомерсет хаус”.

Різдвобогородицьку церкву прикрашали живописом декілька разів. Перші розписи храму не збереглися. У 1817 р. київський художник Іван Квятковський розписав храм, але під час Другої світової війни розписи були дуже пошкоджені.

І тільки у 1966-1970 рр., за проектом архітектора І.Макушенка, храм був повністю відреставрований. Внаслідок робіт на головному фасаді відкрито чудовий портал, а також бокові двері у прибудовах.

Зараз церква Різдва Пресвятої Богородиці є храмом духовної академії і семінарії. Живопис повністю переписаний сучасними майстрами.

Джерело:

Довідка у Вікіпедії:

Більше фотографій: