Початкова сторінка

Прадідівська слава

Українські пам’ятки

Ні просьби, ні грозьби, ні тортури, ані смерть не приневолять тебе виявити тайни

Богдан Хмельницький

?

2008 р. Царські ворота представили офіційно

Олена Урбан

Дата: 08.08.2008

«День» писав про те, що до Києва привезли відреставровані польськими майстрами срібні царські ворота іконостасу Софійського собору. Днями їх офіційно представили журналістам, і тепер поглянути на ворота в пишному стилі бароко зможе кожен бажаючий. Польські реставратори взялися їх відновити в первозданному вигляді, хоча до того часу від них збереглося всього лише кілька фрагментів: мистецьку цінність розрізали ще в 30-ті роки – радянську владу більше цікавив дорогоцінний метал, ніж архітектурна цінність Царських Воріт. Останніми роками реставрація відкладалася з однієї причини – не було коштів.

Лише в 2006 році вдалося зрушити з мертвої точки – допомогли київські бізнесмени, які й виділили гроші. «На початку проекту я одразу почала працювати в архівах. Ми подали майстрам фотографію XIX століття, але було декілька проблем з фігурами, які були відсутні, бо залишилися лише орнаментальне оздоблення Царських врат, – розповіла завідувач науково-фондового відділу Національного заповідника «Софія Київська» Жанна Арустам’ян.

– Вивчаючи тему фотографії XIX століття у Києві, я дізналася, що тут працював фотограф Пастернак. Потім ми досліджували архіви в Лаврі, і головний зберігач Києво-Печерської лаври Григорій Полюшка віддав фотографію, останню перед демонтажем. Вона була така чітка, що завдяки їй ми відтворили не тільки фігури, але й біблійні тексти на сувоях, які тримають персонажі. Тексти можна не лише побачити, а навіть прочитати».

Фахівці зауважили, що відновлювалися ворота тими ж інструментами, якими працювали українські майстри в ХVIII столітті. У конкурсі брали участь реставраційні центри України, Росії, Німеччини і Польщі (завдяки спеціальному рішенню Кабінету Міністрів за межами України воротам дозволено було перебувати 730 днів).

Координатором проекту з боку Польщі став директор краківського відділу компанії архітектор Ян Павліцький, а саму реконструкцію доручили виконати ювеліру та фахівцю з обробки металу Мареку Ганеву.

«Коли я вперше був в Києві в 1978 році, ще за комуністичної влади, то мур навколо Софії був повалений, заріс травою. Я казав про те, що Свята Софія – це пам’ятка XI століття, а мені відповідали, що ні – XVII століття. Це робилося навмисно… У Вас – величезний потенціал, велика кількість мислячих людей, і ваше завдання – зберегти свою автентичність», – сказав реставратор Марек Ганев.

Джерело: «День»