2011 р. “Софія Київська” має бути і музеєм, і місцем, де підноситься молитва
Дата: 16.02.2011
Кабінет Міністрів України вирішив передати комплекс історичних споруд «Софія Київська» до сфери управління Міністерства культури і туризму України. Останнім часом навколо передачі заповідника лунають гучні заяви, мовляв «Софію Київську» у такий спосіб хочуть передати Українській Православній Церкві.
Чи правда, що УПЦ претендує на заповідник, коментує прес-секретар Предстоятеля УПЦ протоієрей Георгій Коваленко:
«Українська православна церква не є ініціатором передачі музею-заповідника «Софія Київська» до Міністерства культури і туризму України. Для нас це питання не є принциповим. Наскільки нам відомо, на це є певні рекомендації ЮНЕСКО, адже «Софію Київську» включено до списку всесвітньої культурно-історичної спадщини.
УПЦ ніколи не претендувала і не претендує на передачу їй «Софії Київської» як майнового комплексу, як пишуть деякі журналісти. Церква не має коштів на утримання заповідника. [Тобто хай заповідник за все платить, а ми будемо всім користуватись…]
Але ми завжди претендували і претендуємо на те, щоб Українській православній церкві дозволили хоча б декілька разів на рік звершувати богослужіння в Софії Київській. При цьому ми готові виконувати всі умови музею щодо кількості людей, співу хору, відсутності свічок тощо. Але на жаль, на відміну, наприклад, від Президента Ющенка, блаженніший митрополит Київський і всієї України Володимир, жодного разу не звершував богослужіння в древньому кафедральному соборі київських митрополитів.
Ми не будемо себе вести біля стін Софії, як Біле братство або Київський патріархат. Ми, як і раніше, будемо смиренно просити дозволу звершувати божественну літургію в храмі, який саме для цього будували наші святи предки – святий рівноапостольний князь Володимир і святий благовірний князь Ярослав Мудрий.
Ми завжди говоримо про те, що пам’ятки нашої духовної культури мають зберігатися церквою і державою разом. «Софія Київська» має бути і музеєм, і місцем, де підноситься молитва. Тоді храм живе і, як це не дивно, краще зберігається».
Джерело: «Православіє в Україні»