Житловий будинок (№ 27)
Віктор Мойсеєнко
Житловий будинок, 1947 – 48, (архіт). Вул. Соборна, 27.
Багатоквартирний триповерховий житловий будинок, збудований у ході відновлення та реконструкції міста Суми невдовзі після Другої світової війни. Призначався для робітників та службовців Сумського машинобудівного заводу. Зводився з використанням підмурків, підвалів та стін першого поверху, що відносяться, приблизно, до поч. 19 ст.
Суттєвим перебудовам після цього не підлягав, використовується за прямим призначенням.
Будинок міститься в старішій, центральній частині міста, в межах створеної нещодавно пішохідної зони. Займає наріжну ділянку на перетині вулиці Соборної та провулку 9 Травня з нахилом у східному напрямку (до ріки Псел). Стоїть на червоній лінії забудови вулиці. Найближче архітектурне сусідство в тому ж ряді будівель – чотириповерховий будинок № 25 (1950), двоповерховий будинок № 29 (19 ст.), а на протилежній стороні вулиці – малоповерхові будинки 19 ст. У невеликому дворі знаходиться двоповерховий флігель 19 ст.
Займаючи наріжну ділянку, будинок тим не менше має просту прямокутну конфігурацію рядової будівлі та строго симетричну загальну композицію. Підвал використовується для технічних та господарчих цілей. Первісно на першому поверсі містився продовольчий магазин Ф.Скрипниченка. Другий та третій поверхи – житлові. Система їх розпланування – секційна з розташуванням чотирьох квартир на кожному поверсі. Усього квартир в будинку 16. Кожна з них має передпокій, одну або дві кімнати, кухню, туалет. Більша частина квартир з балконами. У двокімнатних квартирах одна кімната прохідна.
У композиції фасадів використані деякі традиції архітектури класицизму. Перший поверх рустований, має дверні та віконні отвори з напівциркульними завершеннями. Другий та третій поверх схвалені пілястрами. Головний та причілковий фасади увінчуються карнизом та фронтонами з напівциркульними слуховими вікнами. Підмурки та стіни будинку цегляні на вапняному розчині, перегородки цегляні та гіпсоблочні, перекриття підвалу та першого поверху – цегляні склепінчасті, інші – плоскі з використанням двотаврових балок та дерев’яної підшивки, підлоги паркетні, дощаті та із метлаських плиток, дах щипцевий із залізною покрівлею. Опалення центральне.
Будівля цікава та цінна в історико-архітектурному відношенні як своєрідна консервація залишків цивільних споруд поч. 19 ст. і як одна із найбільш привабливих будівель в забудові центральної магістралі міста Суми.
Нині на першому поверсі – магазини, другий та третій – житлові приміщення.
[Архів КП «Сумське міське БТІ», спр. 13203, 143528, 13342.]
Джерело: Звід пам’яток історії та культури України. Сумська область. – К.: 2017 р., с. 169.