Початкова сторінка

Прадідівська слава

Українські пам’ятки

Про справу не говори з тим, з ким можна, а з ким треба

Богдан Хмельницький

?

Могильник

Ярослав Боровський

283.3. Могильник, 11–12 ст. (археол.).

Вул. Велика Житомирська, 11. На дні і схилах давнього яру, що містився в районі сучасної садиби № 11.

Дослідив І. Мовчан 1994. На глибині 0,5–1 м від сучасної поверхні виявлено 87 чоловічих, жіночих, дитячих та підліткових поховань. Контури могильних ям не простежено, у трьох похованнях знайдено залишки дерев’яних трун.

Небіжчики були покладені головами на захід або північний захід, руки складені на грудях чи животі. В одному з поховань виявлено два кістяки.

У двох похованнях зафіксовано кістяки у скорченому стані, що інтерпретуються як поховання волхвів. У 12 похованнях знайдено різноманітний поховальний інвентар: скляні браслети (фрагменти й цілі), бронзові гудзики, фрагмент скляного персня, відмічено сліди очілля і залишки золотих ниток на одному з черепів. Переважна більшість поховань зафіксована у давньоруському горизонті, що містить матеріали 11 – серед. 12 ст.

Значна площа могильника (520 кв. м), тривалий час його існування, розміщення у центральній частині стародавнього Києва вказують на те, що він розташовувався при храмі того ж самого часу, яким датуються численні уламки плінфи, шиферу, граніту і кварциту. На території могильника досліджено яму прямокутної форми з рештками спалених книжок, двома людськими черепами і скелетом півня. Від книжок збереглися бронзові застібки, декоративні цвяхи, мідний посріблений накладний хрест. Крім того, виявлено залізну сокиру, замок і ключ. Яма датується 2-ю пол. 12 ст. На дні яру виявлено залишки поховання у зрубі, пограбованого ще в давнину. Під час його розчистки знайдено підвіску у вигляді молота Тора і фрагменти меча. Поблизу поховання розкопано рештки святилища.

Матеріали досліджень зберігаються в Музеї історії міста Києва.

Література:

Науковий архів Інституту археології НАНУ. Звіт про археологічні дослідження Старокиївської експедиції на вул. Великій Житомирській, 11 у м. Києві в 1994 р. / І. І. Мовчан, Я. Є. Боровський, С. І. Климовський, Ю. Г. Писаренко.

Джерело: Звід пам’яток історії і культури України. – К.: 2003 р., т. 2 (Київ), с. 725.