2008 р. Президент України примусить львівську владу відповісти за системне плюндрування…
2008 р. Президент України примусить львівську владу відповісти за системне плюндрування архітектури
Дата: 18.09.2008
Доручення Генеральній прокуратурі здійснити перевірку законності дій, котрі набули рис архітектурного свавілля, оцінити збитки, завдані Українській державі, притягнути винних до відповідальності, допоки міська влада Львова не перетворила територію, внесену до переліку культурної спадщини ЮНЕСКО, на суцільний будівельний майданчик, містить відкрите звернення Ради Центру правових і політичних досліджень «СІМ» до Президента України Віктора Ющенка, – ЗІК подає текст листа у повному обсязі.
«Високодостойний пане Президенте!
Звертаємося до Вас з проханням особисто втрутитися і захистити національне надбання – історико-архітектурно спадщину Львова, руйнація якої набула системного характеру.
Через незаконні дії міської та практично повну безконтрольність з боку обласної та центральної влади, Львів буквально день за днем безповоротно втрачає унікальні об’єкти культурної спадщини світового значення. Міжнародний комітет ЮНЕСКО неодноразово висловлював свої застереження щодо такої ситуації, а також ставив на порядок денний питання доцільності подальшого перебування Львова у переліку світової культурної спадщини.
Ось лише короткий перелік втрат за останні три роки.
Безповоротно загублено архітектурно-історичний ареал площі Ринок, донедавна – єдиної автентичної у Європі, а також вулиці Руської та площі Кафедральної під час проведення т.зв. «реконструкції» до 750-ліття Львова. На вулиці Федорова і площі перед Домініканським собором автентичну бруківку брутально втопили в бетон. У червні 2006 року важка техніка зрівняла з землею пам’ятку архітектури 1878 року – школу Святої Софії. Зруйновано архітектурні ансамблі площ Соборної та Галицької.
Ряд запланованих і розпочатих будівництв підземних паркінгів, за прогнозами фахівців, спричинить руйнацію будівель у центральній частині Львова. У місті практично не залишилось будинків-пам’яток архітектури, які не були би спотворені різномастими вікнами, клаптиковою побілкою чи елементами самочинного будівництва. До щоденних архітектурних втрат належить зняття автентичних скульптур в будинках №№ 3 і 23 на площі Ринок, руйнація старовинних пивниць на площі Міцкевича.
Все це – важкі злочини, за які чинне законодавство передбачає покарання. І вже зовсім нещодавно, 11 вересня, місто зазнало чергової незворотної архітектурної втрати. Знищено пам’ятку історії і мистецтва – будинок композитора Я. Ярославенка, автора хорового трактування Гімну України, а на звільненій площі планується будівництво приватного будинку.
Враховуючи наведені факти варварського нищення спадку, переданого нам попередніми поколіннями, допоки міська влада не перетворила територію, внесену до переліку культурної спадщини ЮНЕСКО, на суцільний будівельний майданчик, просимо дати доручення Генеральній прокуратурі здійснити перевірку законності дій, котрі набули рис архітектурного свавілля, оцінити збитки, завдані Українській державі, притягнути винних до відповідальності.
Рада Центру правових і політичних досліджень «СІМ»”.
Довідка ЗІКу
Центр правових та політичних досліджень «Сім» – незалежна аналітично-моніторингова організація, заснована 1999 року, член-засновник Української гельсінської спілки з прав людини. Серед іншого, Центр «Сім» реалізовує програму моніторингу державної пам’яткоохоронної політики із залученням українських експертів зі Львова, Києва, Луцька, Черкас та міжнародних експертів.
Джерело: «Західна інформаційна корпорація»