Початкова сторінка

Прадідівська слава

Українські пам’ятки

Не дозволиш нікому плямити слави, ні честі твоєї нації

Богдан Хмельницький

?

2007 р. Варвари сучасності

Ярослав Тракало

Дата: 15.05.2007

У Севастополі вандали зруйнували колони храму X століття. Директор заповiдника каже, що руку «доклав» і Кабмін Януковича

Якщо держава і надалі як слід не охоронятиме пам’ятки історії, то може незабаром залишитися без них зовсім. Цими вихідними на території Національного археологічного заповідника «Херсонес Таврійський» невідомі зруйнували одну з найцінніших історичних пам’яток на території України – три колони древнього храму «Базиліка в базиліці».

Серед основних причин, які зіграли на руку вандалам, генеральний директор заповідника Леонід Марченко вказує саме на недостатність коштів, необхідних для охорони історичних пам’яток. «Зараз нам виділяють на охорону 200 тисяч гривень, а потрібно принаймні вдвічі більше, адже тільки територію храмів розміром 42 гектари та охорона, що є, неспроможна впильнувати, – розповів він «УМ».

– Наразі ходять уже різні версії того, що трапилося. Мовляв, якісь сатаністи проводили релігійні обряди. Тому хочу сказати, що нічого подібного не було. Це зробили люди, можливо, в стані алкогольного сп’яніння, оскільки навколо накидано порожніх пляшок і все запаскуджено».

Перший храм на місці пошкодженого було зведено ще в VI столітті, приблизно в часи правління імператора Юстиніана I. Після того як у X столітті його зруйнували, тут звели нову базиліку у зменшеному розмірі. Підлога приміщення складається з мозаїки, на якій зображено павича і голубів – християнські символи Воскресіння і Святого Духу. Однак, окрім базиліки, музей нараховує понад 200 тисяч експонатів, які вважаються унікальними.

«У нас тут є стільки приміщень і фондів із такими експонатами, яких не знайшли під час розкопок навіть у Греції чи Італії, – продовжує пан Марченко. – Зруйновані колони ми відреставруємо, але якщо держава і надалі не зверне увагу на необхідність посилення охорони, колись ці наслідки можуть стати більш відчутними для українських пам’яток історії».

Очевидно, саме розуміючи всю унікальність, Президент України ще в жовтні 2005 року, відвідавши «Херсонес Таврійський», дав доручення Кабінету Міністрів негайно розробити концепцію розвитку унікального заповідника.

«Віктор Ющенко приїжджав до нас двічі, і з власної ініціативи. Перший раз це було в серпні 2005 року. Він понад п’ять годин самостійно ходив заповідником, а потім, навіть без нашого прохання, сказав, що обов’язково нам допоможе.

Приїхавши до столиці, він дав доручення уряду. Але до сьогодні той не виконує його, точніше – Міністерство економіки, яке постійно дає нам лише відписки. Це ж що виходить, Президент для Кабміну – не указ?!» – обурювався Леонід Марченко.

У Центрі громадських зв’язків Управління МВС у Севастополі «УМ» повідомили, що наразі заява від директора заповідника до міліції не надходила. Але правоохоронці виїжджали на місце інциденту і зараз займаються перевіркою за фактом пошкодження пам’яток.

У «Херсонесі Таврійському» тепер переживають про інше. Якщо Кабінет Міністрів не зверне увагу на дорученням глави держави і після цього кричущого факту, заповідник можуть не внести до списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Адже там, за словами директора, в першу чергу дивляться на те, як керівництво країни дбає про своє історичне минуле.

Однак поки Леонід Марченко ще має надію. Як повідомив він «УМ», після інциденту сюди приїжджали представники Президента, які пообіцяли, що незабаром навідається і сам Віктор Ющенко, відтак директор сподівається на його допомогу. Бо, каже, «уряд не може бути вищим, аніж глава держави», тим паче так цинічно ігноруючи потреби історичного минулого України.

Джерело: “Україна молода”