Початкова сторінка

Прадідівська слава

Українські пам’ятки

Не завагаєшся виконати найнебезпечнішого чину,
якщо цього вимагатиме добро справи

Богдан Хмельницький

?

Церква Різдва св.Іоана Предтечі (Поділ)

Церква Різдва св.Іоана Предтечі (Поділ)

Церква св.Бориса і Гліба знаходилась на Подолі, на розі вул.Борисоглібської і Братської.

Дерев’яна церква Різдва Іоана Предтечі зображена на плані 1695 р. – тридільна, з 3 пірамідальними верхами.

В 1737 – 1739 рр. Федір Федорович Камінський і Василь Романович розписували церкву [Жолтовський П.М. Художнє життя на Україні в 16 – 18 ст. – К.: 1983 р., с. 136, 159].

Різдва Предтечі (Борисоглібська) церква. Мурована, споруджена на Подолі в 1691 р. на місці старої дерев’яної церкви. Існують свідчення, що раніше на цьому місці стояв домініканський монастир. Споруду було зведено коштом київського полковника Григорія Коровченка (Коровки-Вольського). Первісно являла собою невеликий тридільний, одноверхий храм. Західний фасад прикрашав трикутний фронтон. Бічні стіни членувалися пілястрами. Над навою розміщувалася грушоподібна баня на масивному гранчастому барабані. До кінця 18 ст. поруч з церквою Різдва Предтечі стояв дерев’яний Борисоглібський храм, який скасували і розібрали на початку 19 ст. Тоді ж до Різдв’яно-Предтеченської церкви прибудували бічний вівтар на честь Бориса та Гліба. Через це храм часто помилково називали Борисоглібським. У середині 19 ст. вівтар добудували у висоту. У другій половині 19 ст. простінки між храмом та вівтарем виламали. У 1900 р. до церкви прибудували ще один бічний вівтар, щоб розширити храм з південного боку. Внаслідок перебудов фасади споруди набули рис синодальної архітектури. У плані церква стала прямокутною. З трьох боків її фасади завершувались трикутними фронтонами. Стіни прикрашались великими напівциркульними вікнами. В інтер’єрі зберігалися розписи 19 – поч. 20 ст. Поруч із храмом розташовувалось двоповерхове кам’яне приміщення парафіяльної школи (знесене в 1930-х рр.).

Церкву було зруйновано за постановою Президії Київської міської ради від 29 червня 1934 р. через те, що вона нібито заважала спорудженню електропідстанції та роботі школи. Містилась на вул. Борисоглібській, 10.

Довідка у Вікіпедії: uk.wikipedia.org