Початкова сторінка

Прадідівська слава

Українські пам’ятки

Пам’ятай про великі дні наших Визвольних змагань

Богдан Хмельницький

?

2008 р. І камінь засвідчить...

Наталка Поклад

Дата: 25.03.2008

12-річні розкопки, що проводяться в селищі, відкрили багато страшної правди про ті часи. Зокрема, під час відбудови флігелів на Тепловці виявлено, що стоять вони на цвинтарі (чи не тому така дивна доля красивого, довершеного палацу, в якому так ніхто й не жив жодного дня?). Батуринська земля рясно полита кров’ю. Досі лише вона одна була меморіалом безстрашним оборонцям. Прийшла пора увічнити їхню пам’ять у камені. Нехай він заговорить. І засвідчить…

Не так давно Президент України Віктор Ющенко відвідав Великий скульптурний салон в Українському домі й закликав українських митців найближчим часом відвідати Батурин та подивитись, якою могутньою і пишною була гетьманська столиця у ХVІІ-ХVІІІ століттях і скільки треба зробити, аби оживити й озвучити наші глибинні джерела пам’яті.

Адже восени цього року минає 300 років із часу Батуринської трагедії, в якій мученицькою смертю загинуло 20 тисяч наших людей. Героїчний чин Батурина, що повстав за волю, має постати сьогодні в новому осмисленні.

Отож 22 березня, в день Сорока святих, під егідою секретаріату Президента велика група українських скульпторів відвідала колишню гетьманську столицю. Дехто з них уже не раз бував у Батурині, дехто знайомився з ним уперше. Наталя Реброва, директор Національного історико-культурного заповідника «Гетьманська столиця», та Володимир Павленко, начальник управління архітектури Чернігівської облдержадміністрації, влаштували для гостей цікаву екскурсію селищем, яке на очах відроджується.

Митці відвідали найбільш укріплене колись місце в Батурині – Цитадель. Вона займала в первісному вигляді один гектар. За століття схил над Сеймом осунувся, його треба зміцнити. Ще в 2005 році УкрНДІпроектреставрація розробив проект музеєфікації Цитаделі. Та Президент наполіг на його повній відбудові.

До осені тут має постати не тільки гетьманський палац, а й дерев’яна Воскресенська церква, криниця й оборонна стіна – підковою з боку фортеці – і брама в ній; працюють тут представники кількох областей, а півтори тисячі кубів дубових паль для земляних клітей (ще треба стільки ж) доставлено з усієї України.

Побували скульптори також у Воскресенському храмі початку ХІХ ст., де похований український гетьман Кирило Розумовський, оглянули нову експозицію у відреставрованому Будинку Кочубея, поглянули, як працюють робітники на Тепловці, де вже зведено два флігелі, поставлено огорожу, а «зачарований» палац Кирила Розумовського набуває нарешті «товарного» вигляду. Останньою в огляді була Гончарівка, де в 1708-му містилася заміська резиденція гетьмана Івана Мазепи.

Власне, нинішня поїздка – це знайомство з «фронтом» майбутніх робіт, так би мовити – оглядини. Бо влітку Міністерство культури і туризму України спільно з Батуринським заповідником планують провести в колишній гетьманській столиці Всеукраїнський скульптурний симпозіум, присвячений 300-м роковинам Батуринської трагедії 1708 року. Уже заготовлено великі брили вінницького (ямпільського) пісковика, а митці готують ескізи своїх майбутніх скульптур, які народяться під час пленеру.

На симпозіум держава виділяє півтора мільйона гривень. Господарі сподіваються, що влітку в Батурині вже будуть козацькі хрести на місці загибелі та поховання жертв трагедії 1708 року; пам’ятний знак на честь оборонців фортеці в листопаді 1708-го: Дмитра Чечеля – наказного гетьмана, який командував обороною Батурина і був колесований у Глухові; Фрідріха Кенигсека, що опікувався артилерією під час оборони Батурина і помер від ран після взяття фортеці російськими військами; Дмитра Нестеренка – батуринського сотника, одного з керівників оборони, страченого в Глухові; пам’ятні знаки – на території заміської резиденції гетьмана Івана Мазепи; на місці розташування Мазепиного Троїцького собору; на честь перебування в Батурині Тараса Шевченка; на місці побачень Івана Мазепи та Мотрі Кочубеївни в парку; при в’їзді на територію Батуринської фортеці ХVІІ-ХVІІІст.; на честь Самійла Величка – автора славнозвісного козацького літопису, одного з найфундаментальніших джерел з історії України; на честь св. Дмитрія Ростовського, який за часів Івана Мазепи 10 років був настоятелем Батуринського Миколо-Крупицького монастиря (у 1757 році – канонізований); на честь видатного філософа, архітектора, військового інженера другої пол. ХVІІІ ст. Адама Зернікау, який жив, працював, помер та похований у Батурині.

Джерело: “Україна молода”

* * * * *

Батурин став містом

Сесія Чернігівської обласної ради ухвалила рішення про те, що колишня гетьманська столиця Батурин відтепер стає містом. Поки що районного підпорядкування. Рішення про це було ухвалене при деяких сумнівах кількох депутатів, що утрималися при голосуванні. А загалом побажали Батурину щасливого плавання близько 70 депутатів – рішення ухвали одноголосно, а проти не наважився проголосувати ніхто. Правда, на початку сесії один із депутатів виступив з пропозицією зняти це питання з порядку денного.

До речі, під час обговорення статусу Батурина, дали слово його, поки що, селищному голові Іващенку. Цей чубатий дядько з непокірною шевелюрою сказав депутатам, що Батурин був резиденцією чотирьох українських гетьманів (назвавши їх поіменно) і був містом з магдебургським правом з 1654 року. І до того ж сам Президент Віктор Ющенко у своєму указі також вимагав від обласної ради також надати Батурину цей статус.

Після цього депутати, як справжні народі обранці, поцікавилися, а що народ може втратити з соціальних доплат? Фахівці, в тому числі заступник голови обласної держадміністрації Наталія Білоус пояснила, що з цим повний порядок. Саме тому голосували одноголосно, як було сказано вище.

Р.S. Ухваливши рішення про Батурин, облрада порушила клопотання перед Верховною Радою України про затвердження цього статусу. Так що юридичну крапку поставить Київ.