Пам’ятник підпільній групі «Ревком»
Клара Карафін
Розмір зображення: 763:573 піксел
Фото 2013
Пам’ятник підпільній групі «Ревком», 1965 (іст.). Вул. Жуковського, в парку ім. Дроб’язка. Споруджено на честь підпільників групи «Ревком» у 20-річчя Перемоги над Німеччиною.
В жовтні 1941 німецькі війська окупували Запоріжжя і встановили режим кривавого терору. У місті, в різних районах самостійно виникали підпільні групи для боротьби з окупаційною владою. Навесні 1942 колишні співробітники ЦК ЛКСМУ А. Ачкасов (Карпенко) та Б. Миронов (Михальчук) влаштували підпільну агітаційно-диверсійну групу. У грудні 1942 відбулося об’єднання підпільних груп в одну організацію – «Ревком».
Підпільники організовували втечі військовополонених із таборів, проводили саботаж, збирали зброю для виступу проти гітлерівців при підході Червоної Армії. Але в березні 1943 гестапівці напали на слід «Ревкому», заарештували понад 50 підпільників, 40 з яких розстріляли, в тому числі А. Ачкасова і Б. Миронова, на території колишнього колгоспу ім. Сталіна (тепер вул. Очаківська в Комунарському районі).
Пам’ятник являє собою дві вертикальні прямокутні (одна з усіченою верхівкою) гранітні стели, які встановлені на призматичній основі з сірого граніту. Ск. М. Хилюк.
[Герои подполья. – К.: 1972. – С. 233-241.]
Джерело: Матеріали до багатотомного «Зводу пам’яток історії та культури України»: Запорізька область. – К.: 2016 р., , с. 95.
Більше фотографій: