Житловий будинок (№ 220)
Олена Кузьменко
Розмір зображення: 762:572 піксел
Фото 2008
Житловий будинок, 1947-1949 (архіт.). Просп. Соборний, 220. На розі кварталу № 5 Шостого селища "Соцміста", утвореному перетином просп. Соборного та просп. Металургів. Автор – архітектор І. Козлінер.
Споруда є семиповерховим житловим будинком – "баштою". Ділянка для зведення нової будівлі в містобудівному відношенні була непростою.
Квартал № 5 один з перших на території Шостого селища проектувався і будувався у дусі ортодоксального конструктивізму: раціональне планування, прості об’єми житлових корпусів з мінімальною, але сучасною і виразною пластикою фасадів. Архітектор С.Андрієвській, який виконав проект кварталу № 5 у 1929 р., на кутовій ділянці перетину просп. Металургів і просп. Леніна (тепер – просп. Соборний) розмістив два триповерхові житлові будинки – паралельно вулицям і перпендикулярно один до одного. До торця будинку, що виходить на просп. Металургів, було прибудовано одноповерхову будівлю магазину. Ці житлові будинки, що постраждали при Запоріжжя від німецьких загарбників під час Другої світової війни, при відновленні зазнали реконструкції. Житловий будинок по просп. Соборному добудували до чотирьох поверхів.
Обидва будинки дали нове архітектурне оформлення вуличних фасадів. На тлі робіт, що проводились, житловий будинок-"башта" І.Козлінера дуже органічно вписувався в створюване архітектурне середовище. У вирішенні фасадів споруди використані різні види симетрії на основі осьової, центральної, поворотної й симетрії перенесення. На перший погляд всі фасади однакові, але при уважному розгляді вони різняться по оформленню, за винятком верхнього ярусу. Оформлення фасадів демонструє ієрархію їх орієнтації. Фасад з боку просп. Соборного пластично та композиційно виразніший, що акцентує його значення в містобудівному сенсі.
Будинок самиповерховий, цегляний, будівля, квадратний в плані, з підвалом, споруджений керамічної цегли з подальшим тинькуванням фасадів. На першому поверсі спочатку розміщувалося вбудоване кафе, пізніше – магазин промтоварів. Вхід у житлову частину будинку – з торця. Житлові квартири – по дві на поверсі, займають з 2-го по 6-ий поверхи включно. Верхній поверх представлений критою терасою – оглядовим майданчиком. Дах плоский, з внутрішнім водостоком.
Фасади будинку-"вежі" горизонтально розчленовані на яруси. Величності будівлі верхній ярус. Деталі укрупнені і спрощені, що підсилює враження монументальності і урочистості. Кожний акцент має площини стіни для виявлення і читання. Особливий інтерес стилізація ордерних деталей. Вхід в будинок акцентований порталом, вхід в кафе – злегка виступаючим порталом із пілястрів з горизонтальним карнизом і фільонкою складного малюнку замість фронтону. Нижні три поверхи відокремлені від верхніх тягою-поясом. Головний елемент другого ярусу -"вікно палаццо", розміщене на фасаді з боку просп. Соборного. Оформлення вікна стримано лаконічне, стилізацію найбільш поширеного прийому в архітектурі італійського Відродження. Кожна деталь модернізована автором, алепрочитується історичний аналог.
Прямокутне за формою вікно позбавлене наличника. Воно декороване з боків двома тричвертними колонами, що спираються на тумби, що імітують балкон, підтримуваний кронштейнами. Колони несуть трикутний фронтон, вписаний в горизонтальний пояс – антамблемент. Над вікном передбачений фризок для декоративного барельєфу у вигляді герба зі стрічками, що розвіваються.
Балкони 4-го і 6-го поверхів мають різну форму і принцип розміщення. Частина напівкруглої в плані форми, спирається на один кронштейн по центру. Балкони 4-го поверху прямокутної форми, кожний спирається на три кронштейни. Верхній ярус горизонтально поділений на три частини.
Нижній пояс – кордон є шостим житловим поверхом. Тераса 7-го поверху оформлена потрійними арочними отворами з архівольтами, що спираються на імпости у вигляді пілонів. Нижні частини арочних отворів мають балюстрадні огорожі. Увінчує будівлю розвинений важкий карниз із великим виносом. Його підтримують модульйони. Огорожадаху кладається з тумб і ланок металевих грат. На тумбах встановлені відлиті з бетону декоративні прикраси.
У 2002 за проектом Запорізького інституту "НДІ проект реконструкція" замість плоского даху будинок був покритий металевим двосхилим дахом. За пропозицією архітекторів коник прикрасили бельведером зі шпилем.
Це нововведення порушило авторський задум.
[Мастера советской архитектуры об архитектуре. – М.,: Искусство, 1957. – С. 187.]
Джерело: Матеріали до багатотомного «Зводу пам’яток історії та культури України»: Запорізька область. – К.: 2016 р., кн. 1 (Запоріжжя), с. 237 – 239.
Більше фотографій: commons.wikimedia.org